Дитячий аутизм та його особливості

Дитячий аутизм - це одна з особливих форм порушення дитячого психічного розвитку із нерівномірністю створення різнопланових психічних функцій, з емоційно - поведінковими, мовними та іноді різними інтелектуальними розладами. Аутизм характеризується втратою дитини до спілкування з іншими людьми і занурення в світ особистих переживань. Передбачається, що в наші дні аутизм зустрічається у кожного 100-го дитини, причому в 4 рази з більш високою ймовірністю у хлопчиків, ніж у дівчаток. Це порушення розвитку поширене в усіх расових, етнічних і соціальних групах.

Основні ознаки дитячого аутизму

Відсутність взаємодії з іншими людьми. Іноді здається, що малюк їх просто ігнорує, іноді - активно уникає контакту або сердиться при спробах поспілкуватися або пограти з ним.

Обмежені і повторювані дії і інтереси (найчастіше дивні і незвичайні). Спочатку це досить прості заняття - вибудовування в ряд, нагромадження один на одного предметів, тривале спостереження за відблисками світла, котрі їдуть машинами, що крутяться колесами, вентиляторами і працюють пральними машинами. З віком поведінка ускладнюється - з'являється надмірна захопленість цифрами, північним полюсом, гоночними трасами, бурульками, динозаврами, лазерами, сміттєвими купами, старовинними паровозами і т.д. Дитина готова годинами займатися цим чи розповідати про це, абсолютно не беручи до уваги справи або інтереси інших людей. Це називається спеціальний інтерес.

Дитячий аутизм

Аутизм - явище вроджене, але підозри у батьків з'являються, як правило, лише на 2-3 році, коли очевидно, що поведінка малюка - не просто затримка розвитку.

Першими починають тривожитися мами (особливо якщо дитина не перша). Це досить надійний критерій! Тому, якщо вас щось турбує в розвитку дитини - зверніться до фахівців в центр розвитку для дітей з аутизмом - “Аутизон”. Краще зайвий раз перевірити ще раз, ніж втратити час. Світовий досвід показує, що чим раніше починається абілітації робота з дітьми з РАС, тим краще прогноз.

Обов'язково покажіть дитину спеціалістам (в першу чергу дитячого психіатра, але якщо до такого фахівця потрапити неможливо, то невролога або педіатра) якщо:

  • У дитини відсутній вказівний жест, він не лепече у віці 12 місяців.
  • У віці 16 місяців відсутні слова.
  • У віці 2-х років відсутні фрази.
  • Відбувається втрата розвитку.

Важливо розуміти, що згідно з сучасними уявленнями, аутизм називається розлади аутистичного спектру (РАС). Спектр має на увазі під собою якийсь континуум, простір. У нього потрапляють як діти з вираженим аутизмом (наприклад не розмовляючі, зі зниженим інтелектом і агресивною поведінкою), так і діти з дуже легкими проявами, з так званими аутистическими рисами (наприклад, як персонаж серіалу Теорія великого вибуху - Шелдон Купер).

Важливо розуміти, що не існує «таблетки від аутизму», проте є деякі ліки, які можуть істотно поліпшити стан дитини.

За матеріалами: https://aytuzon.com.ua/

Вернуться назад