Донецький обласний центр зайнятості роз’яснює

Донецький обласний центр зайнятості роз’яснює
Відповіді на найбільш актуальні питання підготовлені Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості.

Відповідно до паспорта я зареєст­ро­вана в м. Донецьк, але за сімейни­ми обставинами вимушена проживати у м. Маріуполь. Чи маю я право звернутися до центру зайнятості у м. Маріуполь за пошуком роботи?

Так. Постановою Кабіне­ту міністрів України від 26.10.2011 №1080 вне­се­ні зміни до Порядку реєстрації, пе­ре­реєстрації та ведення обліку гро­мадян, які шукають роботу, і без­ро­бітних, затверджений Постановою Кабінету мініс­трів України від 14.02.2007 №219 (далі Порядок №219). Відповідно до змін, які набули чинності з 28.10.2011, реєстрація та облік громадян, що звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводяться державною службою зайнятості, як за місцем їх реєстрації, так i проживання. Реєстрація здійснюється за умов пред'явлення паспорта, трудової книжки, (цивільно-правового договору), довідки про його ідентифікаційний номер, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

Кількість вакансій у базі даних державної служби зайнятості становить 5,1 тис., у тому числі: для робітників – 2,6 тис., для службовців – 1,8 тис. та 0,7 тис. – для осіб, які не мають спеціальної підготовки.

Протягом усієї трудо­вої діяль­ності я один раз знаходилась на обліку в центрі зайнятості – з листопада 2010-го по березень 2011 року. В березні 2011-го була працевлаштована на сезонні сільськогосподарсь­кі роботи, які закінчилися 20.11.2011. Чи маю я право знову звернутися до центру зайнятості, враховуючи те, що в жовтні 2011 року мені виповнилось 55 років, але пенсію не призначили? Якщо так, чи будуть мені виплачувати будь-яку допомогу?

До служби зайнятості мають право звертатися усі громадяни, які бажають найти або змінити роботу. Оскільки у вас закінчились трудові відносини з роботодавцем та зараз ви відноситесь до незайнятого населення, при зверненні до служби зайнятості за вашим бажанням ви можете бути зареєстровані як така, що шукає роботу. Якщо протягом 7 календарних днів для вас неможливо буде підібрати підходящу роботу, то на восьмий день за вашою заявою вам буде наданий статус безробітного. Допомогу по безробіттю вам призначать з урахуванням попередніх виплат, тривалістю не більш дати досягнення вами пенсійного віку.

Мене звільнили з роботи у зв’язку зі скороченням чисельності. Але за сімейними обставинами зараз не маю можливості звернутися до центру зай­нятості за сприянням у праце­влаштуванні. Прошу роз’яснити, який є максимальний строк звернення до центру зайнятості після скорочення?

До служби зайнятості особи мають право звертатися в зручний для них час.

Законодавством про зайнятість населення не передбачено певного строку, протягом якого особи мають право звернутися до служби зайнятості після звільнення.

Однак звертаємо вашу увагу на наступне. Відповідно до статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття (надання статусу безробітного), працювали на умовах повного або непов­ного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу, тобто залежно від розміру заробітної плати за останні 6 місяців перед звільненням. Особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» особи, яким на дату звільнення з роботи, на підставах визначених пунктом 1 статті 40 КЗпП України, до досягнення пенсійного віку залишилося не більше 1,5 року, та які бажають отримати клопотання про достроковий вихід на пенсію, повинні зареєструватися в службі зайнятості в 7-денний після звільнення строк.

Працюю в бюро технічної інвента­ризації, держслужбовець. Нас попередили про скорочення штату. На даний час до досягнення пенсійного віку мені залишився 1 рік та 2 місяця, загальний стаж 35 років, у тому числі 14,5 – держслужби. Чи діє зараз закон, який дає право на достроковий вихід на пенсію? Якщо так, чи можливий при цьому вихід на пенсію держслужбовця?

Відповідно до підпункту «г» частини першої пункту 1 статті 26 Закону України «Про зайнятість населення» особам передпенсійного віку, у разі вивільнення їх з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за наявності таких умов:

– особу було звільнено з роботи з іні­ціа­тиви власника або уповноважено­го ним органу в зв'язку із змінами в орга­нізації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, пере­про­філюванням підприємств, установ, орга­нізацій, скороченням чисельності або штату працівників та якщо до досягнення пенсійного віку на день звільнення залишилось не більше півтора року;
– особа протягом семи календарних днів після звільнення зареєструвалася у центрі зайнятості як така, що шукає роботу;
– у центрі зайнятості відсутня мож­ливість працевлаштування на підхо­дящу роботу для такої особи;
– особа має встановлений законодавством про пенсійне забезпечення необхідний загальний трудовий стаж (у тому числі на пільгових умовах).
Питання щодо призначення пенсії, у тому числі відповідно до Закону України «Про державну службу», відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду України.

Роботодавець, з яким протягом останніх 10 років знаходився в трудових відносинах, має заборгованість з виплати заробітної плати за сім місяців. У довідці про мою заробітну плату зазначено про нараховану заробітну плату, але не зазначено про сплату соціального внеску. Як це вплине на призначення мені допомоги по безробіттю?

Чисельність громадян, працевлаштованих за направленням державної служби зайнятості у січні-листопаді 2011 року, становила 52 тис. осіб. В тому числі більше тисячі безробітних були працевлаштовані шляхом надання дотацій роботодавцям з коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про загально­обов’яз­кове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття (надання статусу безробітного), працювали на умовах повного або непов­ного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу, тобто залежно від розміру заробітної плати за останні 6 місяців перед звільненням.

Страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця нею та роботодавцем сплаченi страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок, крім випадків, передбачених абзацем другим цієї частини. Страховий стаж обчислюється за даними персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, до фактичної сплати роботодавцем соціального внеску за вказаний 7-місячний період його не можна включати до страхового стажу та відповідно призначати допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

До призову на строкову військову службу працював на підприємстві більше 2-х років. Тиждень потому звільнився зі служби, однак підприємство ліквідовано. Чи можна мені звернутись до служби зайнятості та чи буду я отримувати виплати?

До державної служби зайнятості за сприянням у праце­влаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаш­туватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.

Оскільки до служби в армії ви працювали, тобто маєте страховий стаж, то відноситесь до категорії застрахованих осіб.

Застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Право на допомогу по безробіттю зберігається у разі настання перерви страхового стажу з поважних причин, якщо особа протягом місяця після закінчення цієї перерви зареєструвалась в установленому порядку в державній службі зайнятості як безробітна. Строкова військова служба відноситься до поважних причин.
Таким чином, у разі реєстрації вас у службі зайнятості як безробітного протягом місяця після звільнення зі строкової військової служби, ви матимете право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу, а відповідно і від заробітної плати.
При реєстрації вас як безробітного за межами зазначеного місячного строку допомога по безробіттю призначатиметься без урахування страхового стажу.

Сьогодні найбiльш популярнi професії слюсаря, електрогазозварника, водія, гірника та ін. Серед роботодавців мають попит фахівці з високим рівнем кваліфікації, топ-менеджери, а також економісти, лікарі, бухгалтери, юристи з відповідним досвідом роботи.

Я загубив паспорт та звернувся до паспортного столу за отриманням нового документа. Чи зареєструють мене у службі зайнятості без паспорта?

Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затверд­женим Постановою Кабінету міністрів України від 14.02.2007 №219, передбачено, що у разі коли громадянин не має паспорта або він поданий до органу внутрішніх справ для оформлення чи переоформлення, може бути пред'явлена довідка про реєстрацію місця проживання, видана житлово-експлуатаційною організацією або органом внутрішніх справ.
Вернуться назад