Донецький обласний центр зайнятості інформує

Донецький обласний центр зайнятості інформуєНа актуальні питання зайнятості населення відповідає начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості Олег Климович.

Після закінчення школи уклала трудовий договір з фізичною особою-підприємцем. Купила трудову книжку, але він відмовляється внести запис про мою трудову діяльність. Чи правомірні його дії?

Відповідно до Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58 із змінами та доповненнями (далі Інструкція № 58) заповнення трудової книжки вперше провадиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку від дня прийняття на роботу.

Фізичні особи – підприємці не мають права заводити трудові книжки на працівників, але якщо трудова книжка вже була заведена у встановленому Інструкцією № 58 порядку, то фізична особа-підприємець вносить записи про прийняття та звільнення з роботи, які засвідчуються у державній службі зайнятості у порядку, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 № 260.

Підтвердженням трудового стажу у фізичної особи-підприємця є трудовий договір, зареєстрований у встановленому порядку та знятий з реєстрації у державній службі зайнятості.

Після закінчення ВНЗ видав направлення на роботу, але на підприємстві, на яке видано направлення, проводиться скорочення і роботодавець не має можливості мене працевлаштувати. Чи маю я право зареєструватися у центрі зайнятості?

Реєстрація та облік громадян у державній службі зайнятості здійснюється відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 14.02.2007 № 219 із змінами та доповненнями (далі Порядок № 219). Згідно з пунктом 3 Порядку № 219 реєстрація громадян, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні, проводиться державною службою зайнятості за місцем їх проживання за умови пред'явлення паспорта, трудової книжки, цивільно-правового договору, а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту. Пунктом 4 зазначеного Порядку передбачено, що випускники вищих навчальних закладів, що навчалися за державним замовленням і звернулися до державної служби зайнятості протягом року з дня закінчення навчання, при реєстрації подають направлення на роботу і скріплену печаткою замовника довідку про відмову у працевлаштуванні або довідку про надання можливості самостійно працевлаштовуватися, форми яких затверджені постановою Кабінету міністрів України від 22.08.1996 № 992.

Я громадянин Російської Федерації. Планую зайнятися підприємницькою діяльністю у м. Донецьку. Чи необхідно мені отримати дозвіл у службі зайнятості? Які документи для цього потрібні?

Державна служба зайнятості видає дозвіл на використання праці іноземця та особи без громадянства, що надає право роботодавцю тимчасово використовувати працю іноземця на конкретному робочому місці або певній посаді. Порядок видачі дозволу іноземцю для організації ним підприємницької діяльності в Україні чинним законодавством України не передбачений.

Був зареєстрований як фізична особа-підприємець з 1998 року. Але вже більше одного року діяльність не здійснюю, доходів не маю. Чи можу я отримувати допомогу по безробіттю у службі зайнятості?

До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.

Реєстрації у службі зайнятості підлягають лише незайняті громадяни. Відповідно до статті 1 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, відносяться до зайнятого населення.

Отже, оскільки ви є підприємцем і відноситесь до категорії зайнятих осіб, у центрі зайнятості вам надаватимуть тільки інформаційні та консультаційні послуги.

У разі припинення підприємницької діяльності, про що вноситься відповідний запис до Єдиного державного реєстру щодо припинення підприємницької діяльності, ви можете бути зареєстрований як такий, що шукає роботу відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 14.02.2007 № 219 із змінами та доповненнями при умові надання всіх необхідних для цього документів, у тому числі щодо припинення підприємницької діяльності.

Перебуваю у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Дитині два роки. На підприємстві, з якого я пішла у відпустку, – скорочення. Мене попередили про наступне звільнення. Чи можу я звернутися за пошуком роботи до служби зайнятості і яким чином мені будуть нараховувати допомогу по безробіттю, якщо я не отримувала заробітну плату?

До державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні можуть звертатися всі незайняті громадяни, які бажають працювати, а також зайняті громадяни, які бажають змінити професію або місце роботи, влаштуватися на роботу за сумісництвом чи у вільний від навчання час.

У разі розірвання трудових відносин з підприємством ви можете бути зареєстровані у державній службі зайнятості як така, що шукає роботу за умови надання необхідних документів. При відсутності підходящої для вас роботи вам буде наданий статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю в залежності від страхового стажу (якщо протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, ви працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менш як 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески), виходячи із середньої заробітної плати за останні шість місяців роботи перед звільненням. Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі Порядок № 1266). Відповідно до пункту 10 Порядку № 1266, якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку (звільнення) особа не мала заробітку у зв’язку з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, то середня заробітна плата для розрахунку страхових виплат визначається виходячи з місячної тарифної ставки (посадового окладу), встановленої працівникові на момент звільнення.

Мені виповнилось 45 років і я здав паспорт для вклеювання фотокартки. Забрати паспорт можна лише через два тижні, а мені у цей період призначено відвідування центру зай­нятості. Чи можу я відвідати центр зайнятості без паспорту?

Реєстрація та облік громадян у державній службі зайнятості здійснюється відповідно до Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 14.02.2007 № 219 із змінами та доповненнями (далі Порядок
№ 219). Відповідно до пункту 13 Порядку № 219 громадяни, зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, і безробітні, повинні відповідно до письмових рекомендацій працівників державної служби зайнятості відвідувати центр зайнятості у визначений і погоджений з ними час, з пред'явленням при кожному відвідуванні паспорта.

У разі коли паспорт поданий до органу внутрішніх справ для переоформлення, можна пред'явити довідку про реєстрацію місця проживання, видану житлово-експлуатаційною організацією або органом внутрішніх справ. ®
Вернуться назад